ارتباط نانو فیزیک با گوهر شناسی

160 ۰

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که نانو فیزیک چه ارتباطی با گوهر شناسی دارد ؟

این مقاله پاسخی است برای آن دسته از افرادی که آشنایی کامل با گوهر شناسی ندارند و از نانو فناوری نیز بجز تبلیغات محصولات نانو اطلاع دیگری کسب نکرده اند .

علم فیزیک در مقیاس اتمی و زیر اتمی با ابعاد نانو متری یعنی در حد یک میلیاردم متر سروکار دارد یعنی :۹-۱۰ متر.

در دوره کارشناسی فیزیک ، دانشجویان علاوه بر درسهای فیزیک نظری از جمله مکانیک کلاسیک – الکترومغناطیس و مکانیک کوانتوم ؛ درسهای شیرین دیگری به نام فیزیک حالت جامد – اسپکتروسکوپی و تکنیک خلا دارند و در مقطع کارشناسی ارشد نیز با مطالعه دروس فیزیک حالت جامد پیشرفته – تکنولوژی طراحی و ساخت لایه های نازک – کاربردهای لیزر – شناسایی و ساخت اجزای دستگاهها و ادوات پیشرفته اپتیک مدرن و نانو ساختارها؛ آشنا شده و طی ارائه پایان نامه پژوهشی یا فناورانه، از آموخته های خود نتیجه گیری می کنند. 

کلیه دروس فوق به دانشجو کمک می کند درک بسیار عمیقی از اتمها و مولکولهای تشکیل دهنده مواد اطراف خود داشته باشد، مثل سنگها , مواد معدنی و در این سایت بطور اختصاصی : انواع کریستالها – گهر سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی.

درسهای فیزیک حالت جامد و نانو ساختارها : آشنایی و محاسبات ساختارهای کریستالی اتمها و مولکولهای تشکیل دهنده بلورهای گوهر سنگها را به ما می آموزند.

درسهای اسپکتروسکوپی – اپتیک مدرن – لیزر و کاربردهای لیزر، نحوه شناخت و مشخصه یابی نانو ساختارهای معدنی ( گوهر سنگها ) را آموزش می دهند.

تکنیکهای ساخت انواع خلا و درس لایه های نازک و … نیز اطلاعات کامل و جامعی در مورد نحوه شناسایی – ترمیم و حتی ساخت گوهر سنگهای مصنوعی در اختیار فیزیکدان گوهرشناس قرار می دهد .

با وجود اینهمه قرابت و نزدیکی و کاربرد عمیق و ریشه ای مفاهیم نانو فیزیک؛ در گوهر شناسی و گوهر سازی، جالب است بدانید در معرفی رشته دانشگاهی فیزیک و گرایشهای آن و یا حتی ارائه دروس تخصصی مانند نانو فیزیک؛ کمترین اشاره ای به کلمه “گوهر” یا “جواهر” نمی شود و درسها بطور کامل و جامع و گسترده؛ و بدون  ورود به جزئیات کاربرد نانو فیزیک در صنعت جواهر سازی برگزارمی شوند .

بارها شنیده ایم که نانو یک علم بین رشته ای است و من به جرات میتوانم بگویم اولین و ساده ترین کاربردی که نانو تکنولوژی می تواند داشته باشد، ارتباط مستقیم با عناصر فلزی و معدنی موجود در دنیای هستی و به عبارت ساده تر، صنعت طلا و جواهرات است که ارتباط تنگاتنگی با رشته های متالورژی ( علم مواد ) و پترولوژی ( سنگ شناسی ) نیزدارد.

ساخت انواع آلیاژ های فلزی و نحوه شکل دادن به انواع زیور آلات؛ دانش بسیار پیچیده ای است که بروز رسانی آن هرگز میسر نخواهد شد مگر با تسلط کامل بر دانش نانوفیزیک؛ اگر شما به عنوان یک فرد عادی فکر می کنید با یادگرفتن نام چند سنگ مشهور و نیمه مشهور وارد دنیای جواهرات شده اید، سخت در اشتباهید.

ما در این سایت شما را با دنیای فلزات گرانبها – تکنولوژِی سنگها و جواهرات ( پژوهش های نانو فیزیکی در طلا سازی و گوهرشناسی ) آشنا خواهیم کرد .

شاید شما هم علاقمند شوید و به دنیای فیزیکدانها بپیوندید تا دنیای اطراف خود را بیشتر بشناسید.

چون گوهر شناسی یک بهانه است … مهمترین گوهر! وجود انسان است و من معتقدم که برای شناخت بهتر جهان هستی و گوهر وجودی خود حتما به یادگیری این علم محتاج خواهیم بود.

۱۷ آذر ماه ۹۸ / سپهرکیا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!